29 січня 1918 року на залізничній станції Крути за 130 кілометрів на північний схід від Києва відбувся  бій між 4–тисячною більшовицькою армією Муравйова та загоном київських студентів і бійців вільного козацтва, що загалом нараховував близько чотирьох сотень бійців. Бій тривав лише 5 годин…

Для перебігу військових дій громадянської війни цей бій вирішального значення не мав, але у свідомості багатьох особливого значення набув завдяки героїзму української молоді. Особливо вразило сучасників поховання юнаків, які потрапили після бою в полон до більшовиків і у кількості 27 людей були ними страчені. …На похороні у Києві біля Аскольдової могили відомий історик Михайло Грушевський назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі, героями, а поет Павло Тичина присвятив героїчному вчинкові вірш «Пам’яті тридцяти».

Десятиріччями історія бою або замовчувалася, або обростала міфами і вигадками, як у закордонній, так і у вітчизняній історіографії…але й в незалежній Україні не вшухають пристрасті навколо цієї події.

29 січня минулого року в Донецьку відбулася хода на честь Дня Героїв Крут, яку організували місцеві націонал–патріотичні організації, що спровокувало російських націоналістів до занадто радикальних дій по відношенню до своїх ідейних опонентів. Від кулаків прихильників суміжної держави постраждали навіть присутні журналісти. При цьому, ініціатори сутичок, серед яких були помічені активісти Донецької міської організації політичної партії «Російський блок» чомусь вигукували, що «Донбас є частиною Росії», а «Донбас —це російська земля», якимось чином пов’язуючи цю подію із власним світосприйняттям…

Але не треба нас закликати до зміни меж території нашої держави, використовуючи для цього будь–який привід. Подібні заклики у наш час виглядають, так би мовити, не актуально, Україна давно вже є суверенною і незалежною і зміна меж її території, навіть частини, якщо і буде комусь корисним, то тільки не пересічним донеччанам. Давайте забудемо маргінальні гасла федералістів, які марять передачею частини України під юрисдикцію іншої держави та будемо спокійно і неупереджено сприймати наше історичне минуле.

Сергій Божко,
м. Донецьк

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *